KENT VE TARİH ÜZERİNE SOHBETLER PROGRAMINDA “İLKLER KENTİ ÇANAKKALE” KONUŞULDU

Enstitümüz tarafından düzenlenen ve Cevat İnce’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler programı 6 Ocak 2020 Pazartesi günü Çanakkale Savaşları Enstitüsü salonunda gerçekleştirildi.
Uzun yıllar Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği’nin başkanlık görevini yürüten Ahmet KAŞIKÇI, 2020 yılında Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler programının ilk konuğu oldu. İlk yerel televizyon kanalında da Çanakkale üzerine pek çok konuğu ile sohbetler gerçekleştirmiş ve Çanakkale üzerine yazılmış araştırmalar içeren kitaplarının yanı sıra öykü kitapları ile de çok zengin eserleri bulunan Ahmet KAŞIKÇI, “İlkler Kenti Çanakkale” üzerine sohbet gerçekleştirdi.
Eski çağlardan günümüze dünyada en stratejik ve jeopolitik öneme sahip Çanakkale’de birçok ilkin gerçekleştiğini belirten Kaşıkçı, antik çağlarda ilk güzellik yarışması ve Troia Savaşı’nda kullanılan ilk savaş hilesinin Çanakkale topraklarında gerçekleşmesinin yanı sıra Perslerin ilk kez burada Granikos Savaşı’nda yenildiğini; İlk felsefe okulunun Çanakkale’de açıldığını ve Büyük İskender’in bu okulda yetiştiğini ekledi. Dünya’nın hayran olduğu ilk kabartmalı taş lahitin de Çanakkale’nin ilkleri arasında yer aldığını; tarihte ilk boğaz köprüsünün M.Ö. 1481 yılında Abidos-Sestos arasında yapıldığını belirtti. Yeniçeri Ocağı’nın doğduğu yer olan Çanakkale’de, ilk Osmanlı Tersanesi’nin kurulduğu ve dolayısıyla ilk Kaptan-ı Deryalık makamına da Çanakkale’nin ev sahipliği yaptığını aktardı. Birinci Dünya Savaşı sırasında da birçok ilklere sahne olan Çanakkale’de ilk hava destekli amfibi çıkarma harekâtı, ilk denizaltı ve çelik dikenlerin kullanımı, periskobundan vurulan denizaltı, uluslararası mezarlık ve gerçekleşmesi çok düşük bir ihtimal olan havada çarpışan mermilerin ilk defa burada görüldüğünden bahsetti.
Program, Çanakkale’nin ev sahipliği yaptığı daha birçok ilki sunumunda bizlere aktaran Kaşıkçı’ya hediyelerinin takdim etmesiyle sona erdi.