Vakıf Başkanı’ndan Çanakkale Savaşları Enstitüsü

Bir medeniyet beşiği ve aynı zamanda derin bir tarihî geçmişe sahip olan Anadolu, ilk çağdan günümüze konumu itibariyle toplumların mücadele alanlarından biri olmuştur. Bugün, eşsiz güzelliğinin yanı sıra birçok acıyı, yenilgiyi ve zaferi bağrında tutan bu topraklar, tarih boyunca Türk Milleti’nin çeşitli varlık mücadelelerine sahne olmuştur. Büyük Harp’te Milletimizin hafızasında hâlâ günceliğini koruyan bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yakıldığı yer, Çanakkale’dir. Çanakkale Cephesi, topyekûn bir seferberlik ile Türk subayı ve askerinin üstün gayreti neticesinde zaferle sonuçlanmış; Çanakkale’de verilen mücadele ve bu mücadele sonucu zaferi kazandıran kadro başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere milli bağımsızlık mücadelesinin fitilini yakmıştır.

1926 yılında kurulan Türk Şehitlikleri İmar Cemiyeti bugün vakıf olarak şehitliklerimizin korunması ve imarı için çalışmalarını sürdürmektedir. Çanakkale’de Şehitler Abidesi başta olmak üzere birçok anıtın ve şehitliğin imarını gerçekleştiren vakfımız, ülkesi ve geleceği için şehit olan vatan evlatlarının ailelerine de yardım eli uzatmakta ve o aziz kahramanların çocuklarına maddi ve manevi destek sağlamaktadır.

Çanakkale ise vakfımız için ayrı bir öneme sahiptir. Bugüne kadar Çanakkale için yapılan bütün emekleri taçlandırmak gayesiyle Çanakkale’de yapılan tarihi yazmak için araştırma merkezi niteliğinde çalışacak bir enstitünün kuruluşunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Çanakkale Savaşları Enstitüsü, bugüne kadar eksikliği hissedilen ve bu alanda yapılan çalışmaların niteliğini ve niceliğini arttıracak, Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan mücadeleyi doğru, bilimsel bir şekilde külliyat haline getirecek bir kurum olarak tasarlanmıştır. Ulusal ve uluslararası birçok etkinliği ve projeyi gerçekleştirebilecek; alanında yetkin ve uzman akademisyen ve araştırmacılardan oluşan ekip, Çanakkale Savaşları’nın ve savaş alanının gelecek nesillere doğru ve etkili aktarılması için çalışmalarına başlamıştır. Niyetimiz, Çanakkale Savaşları konusunda Türk literatürünü olgunlaştırmak ve uluslararası arenada bu literatürü paylaşmaktır.