KENT VE TARİH ÜZERİNE SOHBETLER DEVAM EDİYOR

Enstitümüz tarafından düzenlenen ve Cevat İNCE’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler programının bu haftaki konuğu Gelibolu Yarımadası’na 35 yılını adamış Kenan ÇELİK oldu.

Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler programının sekizincisi 20 Ocak 2020 tarihinde Enstitü salonunda gerçekleştirildi.

Programda Gelibolu Yarımadası’nda geçirdiği 35 yılını aktaran Kenan ÇELİK, ilk olarak Çanakkale’ye gelene kadar öğretmenlik mesleğini icra ettiği yerler ve yaşadığı zorluklardan bahsetti. Ardından Çanakkale’ye geldikten sonra yaşadıkları, tarihe ve Çanakkale Muharebeleri’ne olan büyük ilgisini dinleyicilere aktardı. Birçok yabancı devlet adamına da Çanakkale’yi aktaran ÇELİK, alanda edindiği tecrübelerden yola çıkarak yabancı ve Türk ziyaretçilerin Çanakkale’ye bakış açısını değerlendirdi. Ziyaret için gelen yabancı çocukların, ziyaret öncesinde Çanakkale ve Çanakkale Muharebeleri’ne nasıl hazırlandığına da değindi. Çocuklara tarih bilincini kazandırırken ailelere, eğitimcilere büyük görevler düştüğünü belirtti.

35 yıl içerisinde yaşadığı birçok anısını paylaşan ÇELİK, son olarak Avustralya başbakanı tarafından kendisine madalya verilmesi sürecini aktardı. Çok sayıda araştırmacı ve öğrencilerin katıldığı program Cevat İNCE’nin konuşmacı Kenan ÇELİK’e hediyelerini takdim etmesinin ardından sona erdi.