Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen Kent ve Tarih Üzerine Sohbetler programında Cevat İnce’nin bu haftaki konuğu Troya Müzesi Müdürü Rıdvan GÖLCÜK oldu. Her alanda büyük yıkıma sahne olan İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’deki müzelerde bulunan kültür mirası niteliğindeki eserlerin Alman tehlikesine karşı korunmasını ve Anadolu’ya sevkini konu edinen konferansa çok sayıda ilgili katıldı.

Gölcük, sunumuna İkinci Dünya Savaşı arifesinde Türkiye’de özellikle Trakya sınırında alınan önlemleri dile getirerek başladı. Bu kapsamda Tahliye Kararnamesi ile Trakya Bölgesi’ndeki tahliye işlemleri, Çakmak Hattı’nın inşa edilmeye başlandığı, okulların erken tatil edildiği, bazı devlet kurumlarının iç bölgelere taşındığı, Halkevleri’nde halka bazı eğitimlerin verildiğini dile getirdi.

Gölcük, alınan genel önlemleri dile getirdikten sonra müzelerde 1939 yılının Eylül ayı itibariyle başlayan koruma ve tahliye işlemlerinden bahsetti. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde başlayan çalışmalar üzerinden sözlerine devam eden Gölcük, özellikle hava bombardımanlarına karşı müzelerde taşınabilecek durumda olan eserlerin Sarıhan ve Ak Medrese’ye taşındığını; taşınamayacak durumda olan eserlerin ise kalaslarla ahşap kafes içine alınıp kum torbalarıyla koruma altına alındığını söyledi. Ayrıca eserlerin bulunduğu cam muhafazaların kırılmaması için bantlanarak koruma altına alındığını da sözlerine ekledi.

Savaş öncesi ve sırasında kırılgan ve gergin ortamda yapılan bu tahliye işleminin bir kimlik koruma mücadelesi olduğunu belirten Gölcük, bu tahliye işlemi için  mücadele veren İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Aziz Ogan, Topkapı Sarayı Müze Müdürü Tahsin Öz, eserleri Niğde’de korumakla görevli Hüseyin Arpacıoğlu ve bu koruma kararını alan herkese çok şey borçluyuz” diyerek sunumunu sonlandırdı.

Konferans, Cevat İnce’nin Rıdvan GÖLCÜK’e hediyelerini takdimiyle sona erdi.