Enstitümüz tarafından üç aylık süreyle yayına hazırlanan süreli yayınlarımız Anafarta ve Parimpar’ın 2024 Haziran sayıları yayımlandı.

“Gelecek Nesiller İçin Canlarını Feda Edenlere, Yeni Nesillerin Armağanı” sloganıyla yayın hayatına başladığından beri birbirinden değerli konuları sayfalarına taşıyan dergimizin yeni sayısında, Prof. Dr. Murat KARATAŞ, Rumeli Fatihi Şehzade Gazi Süleyman Paşa başlıklı makalesiyle Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Paşa’yı ve onun tarihî kahramanlığını anlatıyor. Süleyman Paşa’nın Bolayır’daki kabrinin korunmasının, Çanakkale Cephesi’nde Osmanlı askerleri için sembolik önemi vurgulanıyor. Tarihî Kahraman bölümünde 33’üncü Alay ve Taarruz konusu Erdal KABATEPE tarafından ele alındı. 33’üncü Alay’ın 27 Nisan’daki taarruza geç kaldığı iddialarını ve bu durumun nedenlerini sorguluyor. Yazıda harp cerideleri ve asker hatıratlarına dayanılarak yeni bilgiler sunuluyor. Çanakkale Cephesinde Bayram konusu ise Burak ÖZDAMAR tarafından değerlendirildi. Savaş sırasında Ramazan ve Kurban Bayramları’nın cephede nasıl geçtiğini, askerlerin bu günlerdeki duygularını ve deneyimlerini anlatıyor. Askerî Tarih Nedir? başlıklı makalesiyle Doç. Dr. Ali Bilgin VARLIK, askerî tarih yazımında karşılaşılan sorunları ve bu disiplinin diğer tarih dallarından nasıl ayrıldığını tartışıyor. Prof. Dr. Rüştü ILGAR ise coğrafyanın savaşların seyir ve sonuçlarına etkisini, özellikle Çanakkale Cephesi örneği üzerinden ele alıyor. Sayının kapak konusu ise Kore Savaşı ve Türk Askerleri! Yazarımız Müge Kübra OĞUZ, 1950-53 yılları arasındaki Kore Savaşı’nı, Türkiye’nin savaşa dahil oluşunu ve Türk askerlerinin bu süreçte yaşadıklarını inceliyor. Birinci Dünya Savaşı ve özellikle Çanakkale Cephesi’ne odaklanan makalelerle askerî tarih tutkunları için özenle seçilmiş konular ve daha fazlası Anafarta’nın yeni sayısında okuyucusunun ilgisine sunulmuştur. Anafarta dergisi Çanakkale muharebeleri ve askerî tarih konularını işlemeye yeni sayılarında da devam edecek.

Enstitümüzün 7-12 yaş aralığında çocuklar için hazırladığı tarih ve çocuk dergisi olan Parimpar’ın 21. sayısında çocukları birbirinden ilginç ve eğitici konular bekliyor. Kapak konusu olarak İlk Kadın Savaş Fotoğrafçısı Semiha Es röportajına yer veren Parimpar 21. sayısında, meraklı ve araştırmayı seven çocuklar Mutfaklarımızdaki ocakların tarihini öğrenerek, ateşin kontrol altına alınmasından günümüzdeki gaz ocaklarına kadar olan serüveni keşfedecek. Güney Amerika’nın batısında yer alan Peru’yu ve başkent Lima’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıyacak. Bodrum’daki Halikarnassos Antik Kenti’ni keşfederken, Tarihin Babası Herodot ve ilk kadın amiral Artemisia’nın bu kentle olan bağlantılarını öğrenecek. Türkiye’de ilk yerli şeker üretiminin 1926’da Alpullu Şeker Fabrikası’nda gerçekleştiğini ve şekerin nasıl üretildiğini öğrenecek. Yüzden fazla çocuk kitabı yazan Muzaffer İzgü’yü tanıyacak ve onun eğlenceli hikâyelerinin ardındaki motivasyonu keşfedecek. Ayrıca, Paskalya Adası’ndaki dev heykeller, şans kurabiyelerinin tarihi ve uzaya giden ilk köpeğin adı gibi birçok konu ve etkinlikler çocuklar tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Dergilerimizi, canakkalestore.com ve tüm D&R, Remzi, Nezih, Çanakkale Deniz Müzesi, Gestaş mağazalarından temin edebilir ya da Google Playstore’dan dijital olarak satın alabilirsiniz.