PARİMPAR’IN 2021 KIŞ SAYISI ÇIKTI

Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü, çocuklarımıza tarihi sevdirerek öğretmek ve millî-evrensel değerleri bir arada kavramasını sağlamak amacıyla sosyal sorumluluk çerçevesinde çıkardığı PARİMPAR Tarih ve Çocuk Dergisi’nin 2021 Kış Sayısını yayınladı.

7-12 yaş arasındaki tüm çocuklara hitap eden Parimpar Tarih ve Çocuk Dergisi, üç ayda bir yayınlanıyor.

Çocuk Araştırma Birimi tarafından hazırlanan dergi, çocukların ilgisini çekebilecek nitelikte hazırlanıyor ve eğlenebilecekleri etkinlikler ile zenginleştirilerek pedagogların kontrolünden geçerek tamamlanıyor.

Dergi, millet olma bilincinin, gündelik hayat ile çocuklarımızın bağını koparmadan çağdaş ilke ve bilimsel metotlarla erken yaşta verilmesi gerektiği görüşünden hareketle hazırlanıyor. Seçilen tarihsel figür, mekân, şahıs ya da olay, eğitim müfredatında ya da gündelik hayatta karşılaşabileceği konular üzerine odaklanıyor.

Yeni çıkan kış 2021 sayısında, Türkiye’yi NASA’da gururla temsil eden ilk kadın gökbilimcimiz Dilhan Eryurt’un başarı dolu hayatı incelenmiş. Denizlerin Fatihi Barbaros Hayrettin Paşa’yı, Bilge ve Kaan’ın yaptığı röportaj ile daha yakından tanınmış. İstanbul’un gözbebeği Galata Kulesi’ni ziyaret edecek ve buranın geçmişten bugüne değişimini öğretilmiş. Son günlerde yanımızdan ayıramadığımız maskenin tarih boyunca kullanım amacına bakacak ve geçirdiği değişimleri yakından gözlemlenmiş. Çağımızın en önemli teknolojik aletlerinden biri olan teleskobun tarihsel serüvenini öğretilmiş. Sözlü kültürümüzü sanata dönüştüren Orta Oyunu sence nasıl ortaya çıktı? Temsilcileri kimlerdi? Öne çıkan tiplemeler var mıydı? Peki korsanlar neden göz bandı takıyordu? Aynı dili konuşmamıza rağmen neden kelimelerin seslenişi değişiyordu? İtfaiye teşkilatı yokken yangınlar nasıl söndürülürdü? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası Tarih ve Çocuk Dergisi Parimpar’ın yeni sayısında seni bekliyor… Aynı zamanda hazırlanan oyunlar, bulmacalar, ilginç bilgiler ve İngilizce etkinlikler ile öğretirken eğlendirmeye devam edecek.

Türkiye’deki ulusal ölçekli tüm kitapevlerine dağıtımı yapılan bu derginin KIŞ sayısına tüm  D&R, Remzi Kitabevi gibi ulusal ölçekli satış noktalarından ve www.canakkalestore.com uzantılı e-mağazadan ulaşılabilmektedir.