Kumkale Şehitliği’nin İhyası İçin Çalışmalar Başladı

 

2019 yılında Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilen ve Enstitümüzün akademik danışmanlığını yaptığı “Çanakkale İli Anadolu Yakası Şehitlikleri İhya Projesi” çalışmaları sırasında Genelkurmay Askeri Tarih arşivinden elde edilen belgeler ışığında 104 yıldan beri yeri bilinmeyen Kumkale Şehitliği’nin yeri, Enstitümüz Başkanı, ÇOMÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat KARATAŞ başkanlığında kurulan araştırma ekibinin çalışmaları neticesinde tespit edilmişti.

25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında Kumkale Muharebesi’nde şehit olan askerlerimizin defnedildiği alan kısa zaman içerisinde koruma altına alınmış;  Enstitümüz tarafından hazırlanan tarihsel veri raporu ve Prof. Dr. Cahit Çağlar YALÇINER tarafından hazırlanan teknik rapor neticesinde de Koruma Kurulu tarafından şehitliğin tescili gerçekleştirilmişti.

08.02.2021 tarihinde ise Çanakkale Valisi İlhami AKTAŞ,  Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail KAŞDEMİR ve Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat YILMAZ, beraberindeki heyet ile birlikte şehitlik alanında incelemelerde bulundu. Kumkale’de, Enstitü müdürümüz Gökşen ÖZEN tarafından tespit çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Vali İlhami AKTAŞ, Kumkale Şehitliği’nin ihyası ile birlikte aziz şehitlerimizin milletimizin hafızasında yer alacağını ve aziz şehitlerimizin daima dualarında olacaklarını belirtti.