Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü, Çocuk Araştırma Birimi tarafından hazırlanan PARİMPAR Tarih ve Çocuk Dergisi’nin 2021 Yaz Sayısını yayınladı. Çocukların ilgisini çekebilecek nitelikte hazırlanıyor ve eğlenebilecekleri etkinlikler ile zenginleştirilerek pedagogların kontrolünden geçerek tamamlanıyor.

Yeni çıkan Yaz 2021 sayısında,

  • Güzel havalarda rüzgâra karşı koşarak yükselttiğimiz ve gökyüzünü renklendirdiğimiz uçurtmaların tarihsel serüvenine bakacağız. Uçurtmanın üretilmeye başlandığı ilk günden itibaren kullanım alanları ve amaçlarını öğrendiğinde çok şaşıracaksın.
  • Dünyada medeniyete dair ilk adımının atıldığı Çatalhöyük’ün hikayesini öğreneceğiz. Tarihin ilk şehri olan Çatalhöyük’te insanlar günlerini nasıl geçiyordu, Neolitik Çağ’da hayat nasıl ilerliyordu? Beraber inceleyeceğiz.
  • Ünlü Gezgin Evliya Çelebi ile 17’nci yüzyıldaki seyahatlerini ve gördüğü yerleri detaylı bir şekilde anlattığı 10 ciltlik “Seyahatname” adlı eserini konuşacağız. Dünyanın dört bir yanında ilginç maceralara atılmış olmalı!
  • Ardından hepimizi güldüren ve çok sevdiğimiz Kemal Sunal’ı, başarı dolu hikayesi ile yakından tanıyacağız.
  • Ülkemizin kurtuluşa yolculuğunu simgeleyen 19 Mayıs 1919’u konuşacağız. Mustafa Kemal ATATÜRK, İstanbul’dan neden Samsun’a gitti? Bu yolculukta Bandırma Vapuru’nun rolü neydi? Vapurda kimler vardı? Bu soruların cevaplarını hep birlikte öğreneceğiz.
  • Hindistan’a gidip buradaki arkadaşlarımızın kültürlerini, kıyafetlerini, yemeklerini, festivallerini ve inançlarını inceleyecek ve oradaki arkadaşlarımızla çok eğleneceğiz.
  • Çevremizde son zamanlarda çok sık rastladığımız scooterların tarihsel değişimi ve gelişimini göreceğiz.
  • Dinozorlara ne oldu? Duman, iletişim aracı olarak kullanıldı mı? Elektrik yokken sokaklar nasıl aydınlatılıyordu? Hepsinin cevabı ve İngilizce etkinliklerimiz, oyun ve bulmacalarımız da bu sayımızda sizleri bekliyor.
  • Tüm soruların cevapları ve daha fazlası Parimpar’ın yeni sayısında sizleri bekliyor.

Türkiye’deki ulusal ölçekli tüm kitapevlerine dağıtımı yapılan bu derginin KIŞ sayısına tüm  D&R, Remzi Kitabevi gibi ulusal ölçekli satış noktalarından ve www.canakkalestore.com uzantılı e-mağazadan ulaşılabilmektedir.