Parimpar Tarih ve Çocuk Dergisi’nin 2021 Sonbahar Sayısı Sizlerle

Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü, Çocuk Araştırma Birimi tarafından hazırlanan PARİMPAR Tarih ve Çocuk Dergisi’nin 2021 Sonbahar Sayısını yayınladı. Çocukların ilgisini çekebilecek nitelikte hazırlanıyor ve eğlenebilecekleri etkinlikler ile zenginleştirilerek pedagogların kontrolünden geçerek tamamlanıyor.

Yeni çıkan Sonbahar 2021 sayısında,

Son bir kez bakmadan evlerimizden çıkamadığımız aynaların tarihsel serüvenini öğreneceğiz. Aynalar sadece kendimizi görmemiz için değil, birçok araç ve gereçte kullandığımız önemli bir eşya. Bildiğiniz gibi “Gölge Oyunu” geleneksel Türk sanatının önemli bir kolu.. Hacivat ve Karagöz ise Gölge Oyunu’nun vazgeçilmezi. Peki, Hacivat ile Karagöz oyununun nasıl oynandığını biliyor musun? Medeniyet tarihimizin en önemli miraslarından biridir kütüphaneler. Antik dönemlerde kütüphaneler o kadar değerliydi ki insanların kitap okumaları için devasa yapılar inşa edilmişti. Ülkemizin sınırları içerisinde yer alan Celsus Kütüphanesi de bunlardan birisi. Ne dersin, sence Celsus Kütüphanesi nasıl yapılmıştı? Matematik, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Çoğu zaman farketmesek de gündelik yaşantımızın her anında sayılarla meşgulüz. Ya da küçük matematik denklemleri ile… Ülkemizin matematik alanında yetiştirdiği ender bilim adamı Cahit Arf’in başarı dolu hikayesini öğrenmek istemez misin? Türk tarihinin en önemli kadın kahramanlarından Nene Hatun’u duydun mu hiç? Erzurumlu Nene Hatun’un, Bilge ve Kaan ile yaptığı söyleşiyi okumak ister misin? Erzumun’un işgalinde kahramanlaşan Nene Hatun’u yabancı ülkelerden gelen önemli kişilerin dahi ziyaret ettiğini biliyor muydun? Mutluluklar ülkesi Finlandiya. Yıllardır dünyanın en mutlu ülkesi seçilen Finlandiya hakkında neler biliyorsun? Beyaz Zambaklar Ülkesi’nin mutlu insanları vakitlerini nasıl geçiriyor, nasıl eğleniyor? Bin Göller ülkesi olarak da bilinen Finlandiya’yı tanımak ister misin? C vitamini ne zaman keşfedildi? Sesten daha hızlı giden ilk uçak hangisiydi? Böcekler de evcilleşir mi? Dünyanın en derin noktası neresi? Hepsinin cevabı ve İngilizce etkinliklerimiz, oyun ve bulmacalarımız da bu sayımızda sizleri bekliyor.

Türkiye’deki ulusal ölçekli tüm kitapevlerine dağıtımı yapılan bu derginin KIŞ sayısına tüm  D&R, Remzi Kitabevi gibi ulusal ölçekli satış noktalarından ve www.canakkalestore.com uzantılı e-mağazadan ulaşılabilmektedir.