“GAZİ”nin Emanet Ettiği Bu Ülke Uğruna, Gazi Olanlar Anısına “1915 Çanakkale Gazileri İstanbul’da” İsimli Eser Yayımlandı.

Tarihte benzerine az rastlanan kahramanlıkları içerisinde barındıran Çanakkale Savaşları’nın, başladığı ilk günden itibaren yüzlerce askerimiz şahadet ve gazilik mertebesine ulaşmıştı. Savaşlar esnasında yaralanan askerlerimizin tedavisi için cephe hattındaki hastaneler yeterli gelmeyince yaralılar vapurlarla çevre şehirlere nakledilmeye başlanmıştı. Ağırlıklı olarak İstanbul’daki hastanelere gönderilen gazilerimizi, İstanbul halkı büyük bir coşku, merhamet ve minnet ile karşılamıştı. Dönemin basın mensupları, savaşın acı yüzünü halka ilk ağızdan anlatmak ve gazilerle röportaj yapmak amacıyla ilk günden onları ziyarete başlamıştı. Çanakkale’nin ilk gazileri, 1915 yılında İstanbul’un Fethi’nin 462’nci yıldönümü kutlamalarında en ön saflarda yerlerini almışlardı. İstanbul’u Çanakkale’den koruyan ve yaralanarak tedavi için gittikleri İstanbul’da halkın onları karşılamasını konu alan belgesel niteliğindeki kitap, uzun ve titiz bir çalışmanın mahsulü olarak ortaya çıktı.

Çanakkale gazileri ile yapılan röportajlar doğrultusunda, onların savaş hakkındaki duygu ve düşüncelerinden yola çıkarak hazırlanan “1915 Çanakkale Gazileri İstanbul’da” isimli eser, Çanakkale Savaşları’nda şehit ve gazi olanlar onuruna İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yayımlandı. Yine bir “GAZİ”nin emanet ettiği bu ülke uğruna, gazilik payesini alan tüm kahramanlarımıza ithaf edilen eserin içerik danışmanlığını ve hazırlanmasını Çanakkale Savaşları Enstitüsü üstlendi.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU olmak üzere eserin ortaya çıkmasındaki değerli katkıları sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Şube Müdürü Emre DÜNDAR, Şehit Yakınları ve Gazilerle İlişkiler Şube Müdürü Mehmet MANDACI, Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Başkanı Doğan ÖZYİĞİT ve Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Başkan Yardımcısı Hüseyin Natık KİŞİOĞLU’na teşekkür ederiz.