Enstitümüz tarafından üç ayda bir yayına hazırlanan süreli yayınlarımız Anafarta ve Parimpar’ın yeni sayıları okuyucularıyla buluştu.

Anafarta, tarihin gündeminden asla düşmeyen ve hakkında sürekli yazılıp çizilen bir konu olarak akıllarda soru işareti oluşturan çocuk asker konusunu “Birinci Dünya Savaşı Osmanlı Yazınında Çocukta Savaş Algısı, Savaşta Çocuk Unsuru” başlığıyla kapağına taşıdı. “Radyo Daima! Feridun Fazıl Tülbentçi’nin Radyo Konuşmalarından Çanakkale Seçkisi”; “Fırça Darbeleriyle Denize Adanmış Bir Ömür: Bahriyeli Ressam İsmail Hakkı Bey”; “Tekirdağ’dan Çanakkale’ye: 1914-1915 Yıllarında İskele ve Vapurlar”; “Kale Değil Tabya”; “20’nci Yüzyılın İlk Büyük Meydan Muharebesi: Lüleburgaz Muharebesi”; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kampüs Giriş Kapılarındaki Sanat”; “İki Köylü Gözcü, Bir Denizaltı: “Müteyakkız Olunuz!””; “Anzak Resmî Savaş Sanatçılarından Çanakkale”; “100 Yıllık Sessizliğin Ardından… Thomas Iredale İle Söyleşi”;“Düşman İki Üsteğmen’den Dost İki Korgeneral’e: Leslıe James Morshead Ve Arif Tanyeri”; “93 Harbi Sonrası Türk Boğazlarındaki Bir Tahkimat Girişimi: Belçikalı General Brialmont Ve Faaliyetleri” konuları ise Anafarta’nın yeni sayısında okuyucusun ilgisine sunulmuştur. Anafarta dergisi Çanakkale muharebeleri ve askerî tarih konularını işlemeye yeni sayılarında da devam edecek.

Enstitümüzün 7-12 yaş aralığında çocuklar için hazırladığı tarih ve çocuk dergisi olan Parimpar’ın son sayısında ise ilk kadın heykeltraşımız Sabiha Ziya Bengütaş’ın hikâyesi kapakta yer alıyor. Ayrıca ilk yangın söndürücünün nasıl icat edildiği, Bulgaristanı ve eşsiz yemek kültürlerini, hamamların nasıl ortaya çıktığını ve tarihsel sürecini, ilk olimpiyat madalyasını kazanan sporcumuz Yaşar Erkan’ın Atatürk ile olan hatırasını, 100 yıllık Tire Armonik Bandosu’nun hikayesini, çamaşır makinelerinin tarihsel gelişimi gibi birçok konu çocuklar tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Dergilerimizi, canakkalestore.com ve D&R mağazalarından temin edebilir ya da Google Playstore’dan dijital olarak satın alabilirsiniz.