Enstitümüzün 1915-1960 yılları arasında gazete ve dergilerde yer alan Çanakkale Savaşları ile ilgili eski veya latin harfli makale, tefrika gibi eserleri bir külliyat haline getirmek için 2021 yılında başlattığı Çanakkale Savaşları Kültürel Mirası Projesi kapsamında üçüncü eser yayınlandı.

1915-1960 yılları arasında yayınlanan bu eserlerin bir çoğu yerel gazetelerde yayınlandığı için gözlerden uzak kalmış büyük çoğunluğu eski harfli yayınlandığı için dokunulmamış bazıları ise tekrar tekrar basılarak okuyucuya sunulmuştur. İlgili yıllar arasında yayınlanan bu çalışmaların bir kısmı Çanakkale Cephesi’ne Türk gözü ile bakarken bazıları muharebeye katılmış diğer devletlerin tecrübelerini ve bakış açılarını yansıtmaktadır. Çanakkale Savaşları İle İlgili Makaleler (1915-1960) kitabının 2’nci cildi olan bu çalışmada toplamda 33 adet makale derlenerek yayına hazırlanmış ve okuyucusunun ilgisine sunulmuştur.

Konuyla ilgilenen meraklılar eseri www.canakkalestore.com sitesinden satın alabilir. Çanakkale Savaşları Enstitüsü, önümüzdeki dönemde de belirlediği yayın politikası çerçevesinde yeni çalışmalarla faaliyetlerine devam edecektir.