Günümüzde hâlâ güncelliğini ve popülerliğini koruyan, Türk milletinin kaderini önemli ölçüde etkileyen Çanakkale Cephesi ve bu cephede gerçekleşen muharebeler ile ilgili Türk literatürünü hak ettiği yere taşımak ve bu konuyla ilgili uzmanlaşmış kadroyu bir arada toplamayı hedefleyerek kuruluşunu gerçekleştiren Çanakkale Savaşları Araştırmaları Enstitüsü, 2018 Ağustos ayı itibariyle çalışmalarına başlamıştır.

Çanakkale’nin, Çanakkale Muharebeleri başta olmak üzere bütün değerlerini günyüzüne çıkarmayı ve Çanakkale’yi tarihî ve kültürel açıdan marka yapmayı hedefleyen bir enstitüye olan ihtiyaç, son dönemde hem akademik hem de sivil camia tarafından fark edilmiştir. Bu ihtiyacı gidermek ve Çanakkale Savaşları araştırmalarına yeni ve hızlı bir soluk kazandırmak için bu konuda uzmanlaşmış akademisyen ve araştırmacıların oluşturduğu bir kadro yapılanması ile hizmet vermesi planlanan Çanakkale Savaşları Araştırmaları Enstitüsü, hem dünyada hem de Türkiye’de askerî ve siyasî tarih açısından bir dönüm noktası olan Çanakkale Muharebeleri’nin araştırılmasını ve tanıtılmasını amaçlamaktadır.

Belirlenen yayın stratejisi gereği 3 ayda bir çıkarılacak “Anafarta Dergisi” isimli popüler tarih dergisi Çanakkale Savaşları araştırmalarına emek harcayan araştırmacıların ürünlerini sunacağı ve bu çalışmalarını kayıt altına alarak külliyat haline getirebilecekleri bir ortam hazırlayacaktır. Spesifik ve ilgi çekici konuların yer alacağı dergi hem Türkçe hem de İngilizce olarak basılacak; Kasım, Şubat, Mayıs ve Ağustos aylarında yayımlanacaktır.

Dergimizin ilk sayısı, Kasım 2018 tarihinde yayımlanacaktır. Çanakkale Savaşları ve Çanakkale Kent Tarihi ile ilgili yazılarınızı en son 15 Eylül 2018 tarihine kadar [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Yayınlanması için göndereceğiniz yazılarınız, dergi yayın takvimine göre Enstitü’nün Basın ve Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.

Çanakkale savaşları, muharebe alanları, askeri ve sivil biyografik çalışmalar, güzel sanatlar ve savaş, belge yorumlama, harp tarihi gibi alanlarda yapılan araştırma yazılarının yayınlanacağı dergimiz için kıymetli çalışmalarınızı bekliyoruz.