Enstitümüz Çocuk Araştırma Birimi tarafından çocuklarımıza tarihi sevdirerek öğretmek için sosyal sorumluluk bilinci ile hazırlanan ve 7-12 yaş arasındaki tüm çocuklara hitap eden Parimpar Tarih ve Çocuk Dergisi’nin 2020 Nisan sayısı (5. Sayı) yayınlandı. Üç ayda bir yayınlanan Parimpar, böylece yayın hayatında bir yılını doldurmuş oldu.

Derginin son sayısında çocuklarımız uçakların ilk kez nasıl havalandığını öğrenecekler. Türk sinemasının sevilen karakteri Adile Naşit’i tanıyacaklar. Ülkemizin eşsiz güzelliklerinden biri olan Kapadokya’yı ziyaret edecek, kıtaları aşıp Avustralya’yı yakından tanıyacaklar. Fotoğraf makinesinin geçmişten günümüze değişimini ve gelişimini öğrenecekler. Dergide çeşitli oyunlar, bulmacalar, ilginç bilgiler ve İngilizce etkinlikler de bulunuyor.

Bu sayıda, TBMM’nin açılışının 100. yıl dönümü nedeniyle çocuklar için önemli bir araştırma da yapılmış. 23 Nisan tarihinin, nasıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilan edildiği konusu araştırılmış. Ayrıca Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile çizgi röportaj yapılarak Atatürk’ün çocuk sevgisi anlatılmış.

Türkiye’deki ulusal ölçekli tüm kitapevlerine dağıtımı yapılmış olan bu derginin Nisan sayısına, AVM’lerin ve kitabevlerinin kapalı olması nedeniyle sadece www.canakkalestore.com uzantılı e-mağazadan ulaşılabilmektedir.