Enstitümüz tarafından üç aylık süreyle yayına hazırlanan süreli yayınlarımız Anafarta ve Parimpar’ın 2023 yılına ait son sayıları raflarda yerini aldı.

“Gelecek Nesiller İçin Canlarını Feda Edenlere, Yeni Nesillerin Armağanı” sloganıyla yayın hayatına başladığından beri birbirinden değerli konuları sayfalarına taşıyan dergimizin yeni sayısında,  Göktuğ KÜÇÜKÇOBAN, savaşın seyrini ve diğer askerlerin organizasyonunu etkileyen firar durumunu ana kaynaklardan yola çıkarak kaleme aldı. Bu çarpıcı makale “Çanakkale Cephesinde Firar: Kaçak Asker” başlığıyla yeni sayıda kapak konusu olarak yer alıyor. Güncel askerî tarih çalışmalarının içerisinde özellikle Çanakkale Savaşları konusunda her gün yeni bir veri ortaya çıkmaya devam ediyor. Murat KARATAŞ 3-4 Nisan 1915 tarihli bir krokiyle başlattığı çalışmada bizleri günümüzde yeri henüz tespit edilmemiş bir şehitliğe götürüyor. Editör yazarımız Didem İlkem TERZİ ise İstanbul hayranı Kayzer II. Wilhelm’in Çanakkale seyahatini dönemin kaynaklarını inceleyerek titizlikle hazırladı. Utkan Emre ER, Fransız General Gouraud’nun Türk topçusu tarafından vuruluşunu mercek altına aldı. Yazar, Editör, Eğitmen, Küratör, Gezgin ve daha da önemlisi bir Torun olan İzzeddin ÇALIŞLAR ile dedesi Orgeneral İzzettin Çalışlar’ı konuştuk. Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan piyade tüfekleri, Osmanlı’nın ilk tayyaresi, Anzak savaş posterleri, Orta Çağ’da biyolojik savaş ve daha fazlası Anafarta’nın yeni sayısında okuyucusunun ilgisine sunulmuştur. Anafarta dergisi Çanakkale muharebeleri ve askerî tarih konularını işlemeye yeni sayılarında da devam edecek.

Enstitümüzün 7-12 yaş aralığında çocuklar için hazırladığı tarih ve çocuk dergisi olan Parimpar, son sayısında çocukların ona verdiği isimle “Türkiye’nin Masalcı Babası” Eflatun Cem Güney’e kapakta yer veriyor. İlk Türk kadın gazetecilerimiz arasında yer alan Selma Rıza ile röportaj yapan sevimli kahramanlarımız Bilge ve Kaan yeni sayıda Endonezya’ya misafir oluyorlar. Ayrıca 12’nci Kadın Kongresinin nerede ve neden düzenlendiği sorusunun cevabını arıyoruz. Aizanoi Antik Kenti, trafik lambalarının ortaya çıkışı, bilgisayar klavyelerinin tarihsel gelişim süreci, ilk yangın merdivenleri gibi birçok konu ve etkinlikler çocuklar tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Dergilerimizi, canakkalestore.com ve tüm D&R, Remzi, Nezih, Çanakkale Deniz Müzesi, Gestaş mağazalarından temin edebilir ya da Google Playstore’dan dijital olarak satın alabilirsiniz.