Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!

Çanakkale Savaşları Enstitüsü, Çocuk Araştırma Birimi tarafından hazırlanan PARİMPAR Tarih ve Çocuk Dergisi’nin 2021 İlkbahar Sayısını yayınladı. Çocukların ilgisini çekebilecek nitelikte hazırlanıyor ve eğlenebilecekleri etkinlikler ile zenginleştirilerek pedagogların kontrolünden geçerek tamamlanıyor.

Yeni çıkan ilkbahar 2021 sayısında, 2021 yılının İstiklal Marşı’mızın 100’üncü yılı olması nedeniyle “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı Yılı” etkinlikleri kapsamında bizler de ezbere bildiğimiz İstiklal Marşı’mızın her kıtasının ne anlattığını sayfalarımıza taşıdık. Kapak konumuzu da bu nedenle Mehmet Akif ’e ayırdık. Ayrıca bu sayımızda ülkemizin yetiştirdiği ender değerlerden olan Vehbi Koç’un başarı dolu hayatını inceliyoruz. Tasarruf ve yatırım becerisi ile ülkemizin kalkınmasına destek olması bir yana eğitim ve sosyal alanda kurduğu tesislerle öncü bir isim olan Vehbi Koç, küçük bir bakkal dükkanından dev bir holdinge nasıl yol almıştı? Yüz yılı aşkın süre önce, Avrupa’da ve Amerika’da isminden söz ettiren Koca Yusuf ’u tanıyor musunuz? Efsanevî güreşçimiz Koca Yusuf ’u, Bilge ve Kaan’ın yaptığı röportaj ile daha yakından tanıyacağız.

Türkiye Cumhuriyeti’mizin temellerinin atıldığı Birinci Meclis Binası, bir milletin yeniden doğuşuna şahit olmuştu. Şu an Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak ziyaret edebileceğimiz bu binayı, tarihî mekan olarak ele alıyoruz. Bilge’nin bu sayıdaki rotası, İspanya! Futbola düşkünlüğü, popüler dansları ve ünlü festivalleri ile meşhur İspanya’yı tanıyarak ilginç bilgiler öğreneceğiz. Bayram günlerimizin olmazsa olmazı şekerin, nasıl üretildiğini hiç düşündünüz mü? İlk yıllarında şekerin “Beyaz Altın” olarak adlandırıldığını ve çok kıymetli olduğu için altın sandıklarda saklandığını duymuş muydunuz? Çağımızda neredeyse tüm teknolojik aletlerin içerisinde olan saat, nasıl günümüze kadar ulaştı? Hangi değişimlere uğradı? Peki kağıt paralar, gerçekten kağıttan mı yapılıyordu? Sıklıkla kullandığımız emojiler, nasıl ortaya çıkmıştı? Daha önce tekerinin içine oturulan bir taşıt gördünüz mü?

Tüm soruların cevapları ve daha fazlası bu sayımızda sizleri bekliyor. Bunları öğrenirken aynı zamanda sizin için hazırladığımız oyunlar, bulmacalar, ilginç bilgiler ve İngilizce etkinlikler ile yine eğlenmeye devam edeceğiz.

Türkiye’deki ulusal ölçekli tüm kitapevlerine dağıtımı yapılan bu derginin KIŞ sayısına tüm  D&R, Remzi Kitabevi gibi ulusal ölçekli satış noktalarından ve www.canakkalestore.com uzantılı e-mağazadan ulaşılabilmektedir.