ANAFARTA

3 ayda bir çıkarılan“Anafarta” isimli popüler tarih dergisi Çanakkale Savaşları araştırmalarına emek harcayan araştırmacıların ürünlerini sunduğu ve bu çalışmalarını kayıt altına alarak külliyat haline getirebilecekleri bir ortam hazırlamıştır. Spesifik ve ilgi çekici konuların yer aldığı dergi hem Türkçe hem de İngilizce olarak hazırlanmakta; Mart, Haziran,  Eylül ve Aralık aylarında yayımlanmaktadır.

Dergimizin ilk sayısı, 2018 yılının Aralık ayında yayınlanmıştır. Çanakkale savaşları, muharebe alanları, askeri ve sivil biyografik çalışmalar, güzel sanatlar ve savaş, belge yorumlama, Çanakkale kent tarihi, harp tarihi vb. alanlarda yapılan araştırma yazılarının yayınlandığı dergimiz için kıymetli çalışmalarınızı [email protected] E-Posta adresine gönderebilirsiniz.

Yayınlanması için göndereceğiniz yazılarınız, dergi yayın takvimine göre Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün Basın ve Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.

           Anafarta Dergisi için tıklayınız

PARİMPAR

Enstitümüz Çoçuk Araştırma Ekibi tarafından yerel süreli yayın olarak hazırlanan Tarih ve Çocuk dergisidir. 7-12 yaş aralığına hitap eden Parimpar, Türkiye’de Tarih bilincinin çocuklarımıza doğru aktarılmasını hedeflemektedir.

Milli Eğitim müfredatı ve 7-12 yaş arası çocukların psikolojik tutumları göz önüne alınarak ve uygulamalı yapılan etütlerde ortaya çıkan değerlendirmeler çerçevesinde 2019 yılı Nisan ayında yayın hayatına başlamıştır.

Tarih ve Çocuk dergisi temalı bir derginin ismi için 30’dan fazla yapılan öneri arasında seçilen Parimpar, ilkçağlardan günümüze kadar oynanan “Tek mi Çift mi” oyununun antik dönemden kalan ismidir.

Parimpar, Tarih ve Eğitim Bilimleri akademisyenlerinin yanı sıra Çocuk Psikologlarının denetiminde ve danışmanlığında hazırlanmaktadır.

İçeriğinde, 7-12 yaş aralığındaki çocukların gündelik hayatında karşılaştıkları objelerin tarihsel serüveni, Tarihi mekanların tanıtımı, Tarihi bir olayın aktarımı, bir ülkenin tarihsel olarak kültürel mirasının tanıtımı, bir bilim insanının başarı öyküsü, Teknolojinin tarihi, Müze tanıtımı, ilginç ve faydalı bilgiler verilmektedir.. Bu bilgilere dair bulmaca ve eğlenceli etkinliklerle öğrendiğini pekiştirmesi ve dikkatini ölçmesi hedeflenmektedir. Bu etkinliklerden bir tanesi de İngilizce olarak hazırlanmaktadır.

           Parimpar Dergisi için tıklayınız