ANAFARTA

Çanakkale Muharebeleri odaklı Askerî Tarih Dergisi Anafarta, Popüler tarih kültürüne yeni bir bakış kazandırmak ve Çanakkale’nin içinden “Çanakkale Dergisi” çıkartabilmek adına “Gelecek Nesiller İçin Canlarını Feda Edenlere, Yeni Nesillerin Armağanı” sloganıyla 2018 yılından beri 3 aylık olmak üzere yayımlanmaktadır. Dergi, Çanakkale Savaşları araştırmalarına emek harcayan araştırmacıların ürünlerini sunduğu ve bu çalışmalarını kayıt altına alarak külliyat haline getirebilecekleri bir ortam hazırlamıştır.

2023 yılında 5. yılını dolduran dergi, 5 yıllık süre içerisinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile 300 adet her sayıdan edinilerek tüm Türkiye’de ulusal kütüphanelere dağıtılmaktadır.

2023 Sonbahar sayısına kadar yerli ve yabancı 105 yazar, 220 farklı makale yayınladı. Ayrıca 24 yazar tarafından hazırlanan Sanat Köşesi, Tarihi Kahraman, Savaşın Üniformaları, Muharebe Araçları, Muharebe Sahasından İzler, Osmanlı Nişan ve Madalyaları, Savaş Objeleri ve Röportaj gibi 74 farklı ara bölüm çalışmasına yer verildi.

Çanakkale Muharebeleri, muharebe alanları, askeri ve sivil biyografik çalışmalar, güzel sanatlar ve savaş, belge yorumlama, Çanakkale kent tarihi, harp tarihi vb. alanlarda yapılan araştırma yazılarının yayınlandığı dergimiz için değerli çalışmalarınızı [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Yayınlanması için göndereceğiniz yazılarınız, dergi yayın takvimine göre Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün Basın ve Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.

Anafarta Dergisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız

PARİMPAR

Çocuklara tarihi sevdirerek öğretmek için sosyal sorumluluk bilinci ile hazırlanan ve 7-12 yaş arasındaki tüm çocuklara hitap eden Parimpar Tarih ve Çocuk Dergisi,  “Haydi, Hep Birlikte Tarihe Doğru Bir Yolculuğa Çıkalım!” sloganıyla 2019 yılından beri 3 aylık olmak üzere yayımlanmaktadır. Tarih ve Çocuk dergisi temalı bir derginin ismi için 30’dan fazla yapılan öneri arasında seçilen Parimpar, ilk Çağlardan günümüze kadar oynanan “Tek mi Çift mi” oyununun antik dönemden kalan ismidir.

Parimpar, Tarih ve Eğitim Bilimleri akademisyenlerinin yanı sıra Çocuk Psikologlarının denetiminde ve danışmanlığında hazırlanmaktadır. İçeriğinde, 7-12 yaş aralığındaki çocukların gündelik hayatında karşılaştıkları objelerin tarihsel serüveni, Tarihi mekanların tanıtımı, Tarihi bir olayın aktarımı, bir ülkenin tarihsel olarak kültürel mirasının tanıtımı, bir bilim insanının başarı öyküsü, Teknolojinin tarihi, Müze tanıtımı, ilginç ve faydalı bilgiler verilmektedir.. Bu bilgilere dair bulmaca ve eğlenceli etkinliklerle öğrendiğini pekiştirmesi ve dikkatini ölçmesi hedeflenmektedir. Bu etkinliklerden bir tanesi de İngilizce olarak hazırlanmaktadır.

Çocukların psikolojik tutumları göz önüne alınarak ve uygulamalı yapılan etütlerde ortaya çıkan değerlendirmeler çerçevesinde ortaya çıkarılan dergi 2023 yılında 5. yılını doldurmuş ve geçen süre içerisinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 300 adet her sayıdan edinilerek tüm Türkiye’de özellikle çocuk bölümü olan ulusal kütüphanelere dağıtılmıştır. T.C. Milli Eğitim Bakanlığının talebi doğrultusunda Orta Okul ders kitaplarına içerik sağlayarak bu alanda da varlığını gösteriyor.

Dergi, Milli Kütüphane ve Derleme Kütüphaneleri dışında Çanakkale’de yer alan kurum ve kuruluşlara ücretsiz olarak gönderilmekte olup Üniversite kütüphanesinde de yer almaktadır.

Parimpar Tarih ve Çocuk Dergisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız