GÜZEL SANATLAR BİRİMİ

Birim Başkanı

Doç. Dr. Ferudun Hakan ÖZKAN

Yozgat doğumludur. Gazi Üniversitesi'nde lisans öğrenimini bitirmiş, yüksek lisans öğrenimini Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde, doktora öğrenimini Gazi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. MEB'e bağlı okullarda öğretmenlik yapmış, Gazi Üniversitesi'nde araştırma görevliliği, özel dershanelerde ve vakıf lisesinde öğretmenlik, yayın ve eğitim koordinatörlükleri yapmıştır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı'nda doçent olarak görevine devam etmektedir. Çalışmalarını klasik Türk edebiyatı üzerinde yürütmektedir.

Birim Başkan Yardımcısı

Dr. Öğr. Üyesi Yusuf ACIOĞLU

Gaziantep doğumludur. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlamıştır. Araştırma alanı Türk İslam Sanatı’dır. İlgilendiği diğer alanlar Ortaçağ ve Osmanlı Arkeolojisi'dir. Osmanlı Dönemi’nde Çanakkale savunma yapıları (kale ve tabyalar), Türk İslam mezar taşları ve Sanat Tarihi alanında çeşitli bilimsel yayınları bulunmaktadır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

BİRİMİN GÖREVLERİ

Güzel Sanatlar Birimi, Çanakkale Savaşları’nın resim, müzik, tiyatro, şiir, edebiyat, mimarlık ve tasarım gibi güzel sanatlara yansımalarına dair araştırmalar yapmak için faaliyet halindedir. Birim aynı zamanda günümüzde de Çanakkale Savaşları'nın bu sanatlar yoluyla ifade edilmesine devam etmek için çalışmalar yürütür. Ayrıca Ensitütü'nün gerçekleştirmeyi planladığı sanatsal faaliyetlerini organize eder ve onaylar.

BİRİM ÜYELERİ

EMRE GÜNEŞDOĞDU (ÇİZİM VE GRAFİK)

1980 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans eğitimi aldı. 2004 yılında mezun olduktan sonra Ankara'nın önde gelen reklam ajanslarında proje yönetmeni ve 2 boyutlu/3 boyutlu tasarım sanatçısı olarak görev aldı.

2006 yılında bilişim sektörünün lider firmalarından Meteksan Sistem'de sivil ve askerî 37 adet simülasyon sisteminin görsel kreatörlüğünü üslendi. Şu an bilişim sektöründe edindiği tecrübelerini, Türkiye ve dünyada birçok müzede tasarım, kreatörlük ve yenilikçi interaktif sunumlar olarak kitlelere ulaştırmaktadır.

Yeni boyutlar kazandırarak tasarım ve kreatörlüğünü gerçekleştirdiği müzeler arasında; Antalya Likya Uygarlıklar Müzesi, Çanakkale Kilitbahir Kale Müzesi, Kars Kanlı Tabya Harp Tarihi Müzesi, Sivas Atatürk Kongre Müzesi ve TBMM 15 Temmuz Şehitler Müzesi yer almaktadır.

NEVİM ARIKAN (ÇİZİM VE GRAFİK)

Bursa/Gemlik doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Bursa’da tamamlamıştır. 2018 yılında İngiltere/Brighton’da dil eğitimi görmüştür. 2019 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur. Aynı üniversitede Askeri Tarih Araştırmaları Alanında Yüksek Lisans yapmaktadır.Üniversitenin bünyesine bağlı olan Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezinde araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

ÖĞR. GÖR. İSMAİL ÖZTÜRK (ESKİ YAZI VE HAT SANATI)

Burhaniye doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. TED Antalya Koleji’nde ve Diyanet işleri Başkanlığı’nda çalışmıştır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Konya’da, Hüseyin Öksüz Bey’den, 1995-2003 yılları arasında hat meşketmiş, 2003’te Sülüs-Nesih yazı çeşitlerinden hüsn-i hat icazetnamesi almıştır. 18 kişisel sergi açmış çok sayıda karma sergiye iştirak etmiştir.

DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KOÇYİĞİT (SANAT TARİHİ)

1981 doğumludur. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde yapmıştır. Bizans Sanatı ve Klasik Arkeoloji araştırma alanıdır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER GÖK (EDEBİYAT)

Elbistan doğumludur. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Gaziantep Üniversitesi’nde bitirmiş doktora eğitimini ise Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir. Eski Türk Edebiyatı araştırma alanıdır.

ZAFER ÖNCÜL (SAHNE VE GÖRÜNTÜ SANATLARI)