ALAN ARAŞTIRMALARI BİRİMİ

Birim Başkan Yardımcısı

M. Onur YURDAL

1986 yılında Antakya’da doğdu.İlk, Orta ve Lise öğrenimimi tamamladıktan sonra 2005 yılında Yükseköğrenim için geldiği Çanakkale’de Çanakkale Savaşları üzerine araştırmalar yapmaya başladı.Çanakkale Savaşları ile ilgili birçok ulusal/uluslararası projeye katkıda bulunmuştur. 2015 yılında master eğitimini tamamlamış olup, Çanakkale Savaşları üzerine araştırmalarına devam etmektedir.

Birim Başkan Yardımcısı

Baturhan KAYA

Manisa, Alaşehir doğumludur. İlk ve orta öğrenimimi, Çanakkale/Gökçeada’da;  lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nde tamamlamıştır. Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi’nde çeşitli akademik görevlerde bulunmuştur. Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi’nde de stajyer olarak çalışmıştır. Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Askeri Tarih Araştırmaları Tezli Yüksek Lisans programında yüksek lisans eğitimi görmektedir.

BİRİMİN GÖREVLERİ

Birim, Enstitü’nün genel çalışma alanı olan Çanakkale Kara ve Boğaz Muharebeleri’nin gerçekleştiği tarihî alan ve harp sahasında bulunan izlerin tespiti, tanımı ve ayrıntılı araştırmalarını Tarih-Coğrafya ilişkisi bağlamında  yapmak için oluşturulmuştur. Muharebeleri ve gerçekleştiği sahayı tanıyan bir ekipten oluşturulan bu alt çalışma birimi, Enstitü’nün hazırlayacağı proje ve gerçekleştireceği etkinliklerin saha uygulama ve araştırmalarında katkı sağlamak için çalışmalar yapmaktadır.

BİRİM ÜYELERİ

ERSÜMER KARANFİL

1955 yılı Küçük Anafarta köyü doğumludur. Conkbayırı, Şahın Sırtı yürüyüş yolunun hizmete girmesinde görev almıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Avustralya ve Yeni Zelanda işbirliği ile savaş alanları içerisindeki siper ve tünellerin yerlerinin tespitinde çalışmıştır.

HÜSEYİN ARABACI

Çanakkale doğumludur. 1997 yılında Dumlupınar Üniversitesi, Çavdarhisar Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik Bölümünden, 2016 yılında da Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Halen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Askeri Tarih Araştırmaları Ana Bilim Dalı’nda Tezli Yüksek Lisans Eğitimine devam etmektedir.  Askeri Tarih ve Denizcilik tarihi kapsamındaki araştırmalarının yanında Lâpseki ve çevresi ile ilgili yerel tarih araştırmaları yapmaktadır. Bölge ile ilgili yayınları bulunmaktadır.

SALİH ŞEN

Kumkale’de doğumludur. İlkokulu, Ortaokul’u Kumkale’de liseyi ise Çanakkale’de bitirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 1992 ve 1996 yılında Askeri Personel olarak görev yapmıştır. 1996 yılında kendi isteği ile ayrılmıştır. Atatürk Üniversitesi İSG Teknikerliği ile aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyal Bilimler Sosyoloji Bölümü bitirmiştir.

ŞABAN MURAT ARMUTAK

Toggle Content goes here